Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę (1.03) w Węgrowie upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Jednostkę Strzelecką „Niezłomni Węgrów”, Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej i Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.
W uroczystościach rozpoczętych Mszą Św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, której przewodniczył ks. prał. Leszek Gardzński, wzięli udział uczniowie klas mundurowych II LO w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie oraz Poczet Sztandarowy naszej szkoły. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na ulicę Kościelną, gdzie w latach 1944-1950 mieścił się areszt Urzędu Bezpieczeństwa. Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt zebrani odśpiewali hymn narodowy i wysłuchali apelu pamięci. Złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary terroru stalinowskiego: rotmistrza Witolda Pileckiego i majora Stanisława Ostwind – Zuzga.
Część oficjalną obchodów zwieńczył przygotowany przez Jednostkę Strzelecką „Niezłomni Węgrów” pokaz dynamiczny „Odbicia aresztanta z byłego więzienia UB w Węgrowie”. Uczestnicy obchodów mieli możliwość skosztować grochówki przygotowanej przez pracowników szkoły. Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. M. Ceglarska-Kowal, p. M. Krasnodębska, p. K. Grenda. Dziękujemy za zaangażowanie uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
Fot. p. J. Baum