Zespół Szkół Ponadpodstawowych

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2021

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2021 – „PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ”

Światowy Dzień Ziemi w 2021 przypada dziś – w czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym w 192 krajach. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Światowy Dzień Ziemi ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan.
W czasie pandemii koronawirusa obowiązują obostrzenia, które wpłynęły również na ograniczenie obchodów Dnia Ziemi. Jednak i w tym czasie warto zastanowić się nad środowiskiem, a do globalnych zmian mogą przyczynić się drobne zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach.
Działania, które możesz podjąć już teraz aby chronić nasze środowisko:

 • Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji albo idź pieszo.
 • Segreguj śmieci.
 • Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut.
 • Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego T-shirta.
 • Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
 • Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 • Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.
 • Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
 • Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy.
 • Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe.
 • Szukaj wielorazowych zamienników.

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi zachęcamy do udziału w konkursie organizowanym pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Polskiego Radia.Konkurs plastyczny kierowany do uczniów, którzy samodzielnie stworzą plakat o tematyce ekologicznej.
Plakat promujący ochronę środowiska lub świadomość ekologiczną tak, aby przekaz trafił do Twoich rówieśników.
Zwycięskie prace zostaną wypromowane w Internecie oraz zaprezentowane w przestrzeni największych polskich miast.
Wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie prosimy o kontakt przez e-dziennik z panią Magdaleną Cyrych.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej konkursu:

https://eko-czynni.pl/konkurs-dla-uczniow/

Wielkość czcionki
Kontrast