Zespół Szkół Ponadpodstawowych

79 rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 r. – 79 lat temu – wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. „Podczas II wojny Światowej Niemcy starali się wymordować całą społeczność żydowską w okupowanej przez siebie Europie. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, ale woleli wybrać śmierć z bronią w ręku. Walki trwały niespełna miesiąc, a ich tragicznym zakończeniem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi znajdującej się w Warszawie, przy placu Tłomackie. Podczas II wojny światowej to właśnie powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów. Było to także pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.