Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Pamięć o Shoah

22 września 1942 roku jest tragiczną datą w wojennej historii Węgrowa. Tego dnia Niemcy rozpoczęli likwidację znajdującego się w miasteczku getta. W trakcie zbrodniczej operacji zginęło ok. 5 tys. żydowskich mieszkańców miasteczka. Zapędzeni do Treblinki zostali w większości zamordowani tym w nazistowskim Obozie Zagłady.
We czwartek, 22 września 2022 r., w 80. rocznicę wspominanych wydarzeń Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej we współpracy z Urzędem Miasta Węgrowa zorganizowało uroczystości upamiętnienia zamordowanych w Treblince węgrowskich Żydów. Patronat Honorowy nad uroczystościami objęła Senator RP Pani Maria Koc.
O 11:00 z Rynku Mariackiego wyruszył Marsz Pamięci, w którym wzięły udział dwie klasy z naszej szkoły: II LOm i IVi z wychowawczyniami, pp. Edytą Kozieł i Iwoną Gołębiewską. Kolumna marszowa dotarła do Lapidarium, gdzie odbyła się zasadnicza część wydarzenia. Minutą ciszy uczczono ofiary Holokaustu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie wykonali hymn izraelski oraz polski, a także zapewnili oprawę artystyczną uroczystości. Oliwia Domańska zaśpiewała hymn Izraela po hebrajsku, a Paulina Ładosz przejmujący utwór Shalom aleichem (też po hebrajsku). Do zebranych przemawiali: Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Besztak, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela oraz rabin Icchak Rappaport.
Modlitwę ekumeniczną w intencji pomordowanych odmówili rabin Icchak Rappaport, ks. Grzegorz Giemza – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Mateusz Roguski – wikariusz parafii Bazyliki Mniejszej w Węgrowie.
Na zakończenie uroczystości parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i różnych stowarzyszeń węgrowskich złożyli pamiątkowe wieńce. Nad przebiegiem uroczystości czuwała jej inicjatorka i prowadząca pani Agnieszka Zarzycka, Prezes TMZW
Dla obecnych na uroczystości uczniów węgrowskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego i I LO im. Adama Mickiewicza była to znakomita lekcja historii i tolerancji.
Po uroczystościach, w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona Żydom z Węgrowa i okolic, w trakcie której wręczono nagrody w konkursie pt. Pamiętamy – 80. rocznica Zagłady Węgrowskich Żydów. W kategorii szkół ponadpodstawowych bezkonkurencyjne były uczennice klasy II Technikum Ekonomicznego (wych. p. Katarzyna Grenda).
I miejsce zajęła Natalia Pikulska za makietę lapidarium.
II miejsce- Karolina Gromek,
III miejsce- Maja Twardowska- za rysunki, odnoszące się do pamięci o różnokulturowości Węgrowa.
Wyróżnienia otrzymały też Natalia Replin i Kinga Malinowska.
Gratulujemy dziewczynom talentu i pomysłowości.