Biblioteka poleca

Drodzy Uczniowie

Biblioteka szkolna przygotowała dla Was listę pomocnych stron i adresów internetowych, dzięki którym możecie wspomagać proces samodzielnego uczenia się. Zobaczcie, sprawdźcie i skorzystajcie.

Portale internetowe zamieszczające na swoich stronach pełne teksty lektur oraz ich omówienia.

  • WOLNE LEKTURY – biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi wolnelektury.pl to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej Najważniejszą innowacją Wolnych Lektur, odróżniającą ten projekt od innych bibliotek internetowych, jest możliwość przeszukiwania tekstów z zastosowaniem różnych kryteriów: tytuł, autor, epoka, rodzaj, gatunek literacki, motywy i tematy literackie.
  • KULTURALNA POLSKA – klp.pl to baza lektur szkolnych. Każda lektura jest dokładnie przygotowana – posiada swoje streszczenie (często w dwóch wariantach-rozszerzone i w pigułce), ale można również przeczytać pełen tekst lektury, plan wydarzeń oraz opracowanie. Jest także biografia autora (również często potrzebna na lekcjach języka polskiego), charakterystyki epok literackich, a także galeria malarstwa.
  • POLONISTA – czas na lektury w interia.pl portal internetowy zamieszczający pełne teksty lektur. Jest przewodnikiem po zdigitalizowanych tekstach literackich dostępnych w Internecie. Strona znajduje się na darmowej domenie przez co ma niestety ograniczony transfer.
  • WIRTUALNA BIBLIOTEKA LITERATURY POLSKIEJ – ug.edu.pl jest prezentacją znaczących utworów literatury polskiej wolnych od praw autorskich w dniu 1 września 1999 roku, dostępną bez ograniczeń dla wszystkich użytkowników Internetu dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych.
  • SERWIS HUMANISTYCZNY HAMLET – pro.e-mouse.pl to serwis zawierający wiedzę związaną z literaturą oraz językiem polskim. Znajdziesz tu materiały dotyczące analizy i interpretacji, historii i teorii literatury, nauki o języku, wybory tekstów, konteksty filozoficzne i kulturowe o zróżnicowanym stopniu trudności, reprodukcje dzieł sztuki.
  • STAROPOLSKA– staropolska.pl to serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa (średniowiecze – renesans – barok) oraz towarzyszący jej wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy. Dział KONTEKSTY gromadzi teksty i opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce. Dział TRADYCJA zawiera bogaty wybór materiałów z zakresu kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku.

Korzystając z Kanału YouTube szukajcie na:

  • Akademia Lektur –  omówienie lektur szkolnych
  • EduKanał – opracowania i streszczenia lektur
  • pl – zdalne lekcje, testy, opracowania lektur, zadania

Inne  Przydatne  linki:

– Cyfrowa Biblioteka Polona

www.polona.pl

– Wolne lektury

www.wolnelektury.pl

Internetowa biblioteka, w której zbiorach znajduje się ponad 5000 utworów, w tym wiele lektur szkolnych . Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

– Narodowe Archiwum Cyfrowe

www.nac.gov.pl

-Zakład Narodowy im. Ossolińskich

www.ossolineum.pl

Inne ciekawe portale w sieci (pomocne w nauce):

www.polska-poezja.pl

Portal poświęcony polskiej poezji. W serwisie znajduje się ponad 270 wierszy najbardziej znanych polskich poetów. Począwszy od średniowiecza aż po współczesność. Znajdziemy tam wiersze: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C.K. Norwida, K.K. Baczyńskiego, Cz. Miłosza, W. Szymborskiej, T. Różewicza.
Wiersze można wyszukiwać nazwiskami autorów lub tematami. Czytają je polscy aktorzy.

www.ninateka.pl

Portal na którym znajdziecie filmy, spektakle teatralne, filmy dokumentalne, wywiady, recenzje książek, muzykę, obejrzycie wystawy. Bogate źródło wiedzy o kulturze i ciekawa zabawa. Pomocny portal dla wszystkich przygotowujących się do matury z języka polskiego.

www.O-Nauce.pl

To platforma edukacyjno-kulturalna, gdzie znajdziecie informacje i ciekawostki, filmy, zdjęcia dotyczące zagadnień z różnych dziedzin wiedzy. Portal bardzo przyjazny każdemu uczestnikowi.

www.oke.waw.pl

www.cke.gov.pl

Strony ważne dla maturzystów i uczniów zdających egzaminy zawodowe. Cenne źródło informacji o przebiegu matury, procedurach egzaminu. Można tu znaleźć arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.