Zespół Szkół Ponadpodstawowych

14 marca. Dzień Liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Matematyki

14 marca przypada Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i Międzynarodowy Dzień Matematyki. Pi to najbardziej znana liczba w matematyce. Określa stosunek długości obwodu koła do jego średnicy i w przybliżeniu wynosi 3,14. Pojawia się między innymi w geometrii na przykład we wzorach na pole koła i objętość kuli.
Symbol Pi (π) wprowadzony został dopiero w 1706 roku przez angielskiego matematyka Wiliama Jonesa, a spopularyzował go Loonhard Euller w 1736 roku. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego, jednego z czołowych twórców polskiej szkoły matematycznej oraz Alberta Einsteina.
Jednak jak podkreślają tegoroczni maturzyści, liczbę Pi znano już w starożytności. Uczniowie upamiętnili to święto w trakcie lekcji matematyki.