Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Lekcja chemii w Stacji Uzdatniania Wody w PWiK w Węgrowie

Dnia 1 czerwca 2023 r klasa 2 ogólna II Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie wraz z panią Katarzyną Grendą, w ramach lekcji chemii, udała się do Stacji Uzdatniania Wody.
Uczniowie dowiedzieli się jakim procesom poddawana jest woda wydobywana z 4 studni głębinowych, aby spełniała określone normy i nadawała się do spożycia. Po przefiltrowaniu i napowietrzeniu jest ona odżelaziania i odmanganiana po czym pompami tłoczona jest do odbiorców w mieście i w okolicach. W laboratorium badana jest pod względem chemicznym, a Sanepid czuwa nad jej czystością bakteriologiczną.
Woda z węgrowskiego wodociągu nadaję się do spożycia bezpośrednio z kranu, bez gotowania. Zawiera ona cenne pierwiastki niezbędne do życia, a gotowanie jej pozbawia wodę jonów wapnia i magnezu, które w postaci nierozpuszczalnych osadów wytrącają się tworząc kamień.
PIJMY WIĘC NASZĄ WĘGROWSKĄ KRANÓWKĘ A BĘDZIEMY ZDROWI
Bardzo dziękujemy pracownikom PWiK w Węgrowie pani L.Strąk i panu B.Puścianowi za ciekawe informacje i możliwość zwiedzenia obiektu.
Tekst i fot. Katarzyna Grenda.