ŚLUBOWANIE KLASY I ODDZIAŁU PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO – 11.04.2025
11 kwietnia 2025 roku odbyła się wyjątkowa i podniosła Uroczystość – Ślubowania Klasy Pierwszej Oddziału Przygotowania Wojskowego II Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie w ZSP Węgrów.
Ślubowanie odbyło się w 1000. Rocznicę Poswatania Królestwa Polskiego. Uroczystość przebiegała według następującego porządku:
– Ślubowanie Uczniów klasy I OPW;
– Przemówienie Pani Dyrektor i zaproszonych Gości;
– Montaż słowno-muzyczny „W Tysięczną Rocznicę Powstania Królestwa Polskiego”
– Pokaz Musztry Paradnej przygotowanej samodzielnie przez Uczniów klasy II LOw i III LOm pod dowództwem Martyny Okrzei.
Po Uroczystym Ślubowaniu, które złożyli Uczniowie Klasy Pierwszej na Sztandar Szkoły głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Gołębiewska-Kokoszka oraz Goście: Pani Poseł RP Maria Koc, Pan Senator RP Maciej Górski i Pani Starosta Węgrowski Ewa Besztak.
Następnie zebrani mogli obejrzeć i usłyszeć piękny montaż słowno-muzyczny „W Tysięczną Rocznicę Powstania Królestwa Polskiego”. W przedstawieniu wystąpili następujący uczniowie:
1. Marta Gawor – 5 i,
2. Klaudia Buśko – 4 ek,
3. Justyna Suchocka – 4 ek,
4. Natalia Pikulska – 4 ek,
5. Zuzanna Bartoszewska – 4 loo,
6. Izabela Gołębiewska – 3 lom,
7. Katarzyna Dziewulska – 3 ek,
8. Patryk Niszcz – 4 m,
9. Dominika Myrcha – 3 ek,
10. Wiktoria Dymek – 3 lom,
11. Magdalena Kuryłek – 3 lom,
12. Jakub Polak – 5 h,
13. Wojciech Poławski – 5 m,
14. Dawid Matusik – 3 m,
15. Jakub Kijewski – 4 em,
16. Kacper Rogala – 3 lom.
Paniom Elżbiecie Topolińskiej, Edycie Kozieł, Magdalenie Ceglarskiej-Kowal i Monice Krasnodębskiej dziękujemy za przygotowanie młodzieży do występu, opracowanie scenariusza i wykonanie dekoracji. Pani Agnieszce Szczepańskiej dziękujemy za opiekę nad Zespołem Muzycznym. Pani Beacie Kubiak-Sieńko słowa podziękowania za własnoręcznie wykonaną Królewską Koronę.
To piękne przedstawienie mogło się odbyć również dzięki użyczeniu wielu rekwizytów i strojów przez różnych instytucji i osób. Za współpracę i pomoc DZIĘKUJEMY: Dyrekcji i Pracownikom Zamku w Liwie, Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie oraz Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu i Stowarzyszeniu SPONiA Węgrów. Za nagłośnienie montażu słowno-muzycznego i całej uroczystości dziękujemy Panu Marianowi Paczóskiemu. Natomiast Pani Kierownik Dorocie Borys i Pracownikom dziękujemy za przygotowanie wystroju sali.
Ostatnim punktem wydarzenia był wspaniały Pokaz Musztry Paradnej przygotowany samodzielnie przez uczniów klas 2 low i 3 lom pod Dowództwem Martyny Okrzei. Skład Pododdziału Reprezentacyjnego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie:
1. Dowódca Martyna Okrzeja – 3 lom,
2. Maciej Gajowniczek – 2 low,
3. Jakub Wojdat – 2 low,
4. Wiktoria Biernat – 2 low,
5. Wiktoria Dymek – 3 lom,
6. Aleksandra Jurkowska – 3 lom,
7. Amelia Giers – 2 low,
8. Magdalena Kuryłek– 3 lom,
9. Tomasz Zadrożny – 3 lom,
10. Julian Młodzianowski – 2 low,
11. Jakub Panufnik – 3 lom,
12. Aleksander Podgórski – 3 lom,
13. Wiktor Kędzierski – 3 lom,
14. Kacper Kąkol – 3 lom.
Szczególne podziękowania kierujemy do 53 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Siedlcach za przygotowanie uczniów klas mundurowych do złożenie Ślubowania.
Dziękujemy również Pani Katarzynie Grendzie za przygotowanie Pocztu Sztandarowego a Panu Jarosławowi Zawodniakowi za prowadzenie ceremonii ślubowania. W przebieg uroczystości byli zaangażowani uczniowie 4 lom strzegący porządku na zewnątrz oraz uczennice klasy 2 ek, które pomagały w obsłudze wydarzenia. Dziękujemy również uczennicom klasy III loo Amelii Fatydze i Oliwii Pakieła za medialną promocję uroczystości.
Mamy nadzieję, że wszyscy przybyli Goście na Ślubowanie a przede wszystkim Rodziny uczniów Klasy I low i sami uczniowie na długo zapamiętają to wyjątkowe i podniosłe wydarzenie.
Fot.: Aleksandra Bodzon, Krystyna Bogdańska