Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Wyjazd na Litwę

Uczniowie naszej szkoły – GRUPA REKONSTRUKCYJNA KOSYNIERÓW wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. Na zaproszenie polskich i litewskich realizatorów filmu dokumentalnego i widowiska historycznego o Powstaniu Styczniowym na Litwie w dniach 22 – 24 lutego 2019 r. 15 uczniów z opiekunami wyjechało na Litwę aby wziąć udział w zdjęciach do filmu pt. ” Podbrzezie – gniazdo niepokornych” (tytuł roboczy). Sceny do filmu nagrywane były w Bystrampolu, koło Poniewierza, w Podbrzeziu, koło Kiejdan i przy Starym Rynku w Kownie. Realizatorzy zapewnili nieodpłatnie bazę noclegową i wyżywienie w hotelu Bistrampolis. Umożliwili również zwiedzanie Muzeum Powstania Styczniowego i kompleksu dworskiego w Bystrampolu z opieką przewodników. Doświadczyliśmy niezwykłej gościnności, uczniowie mogli przeżyć nadzwyczajną przygodę z filmem, mieli dobrą lekcję historii, kultury i amatorskiego aktorstwa. Reżyser i operatorzy zdjęć byli zachwycenia postawą naszych uczniów pod każdym względem. Film pod koniec roku 2019 będzie emitowany w TVP Historia, o czym poinformujemy. Wyjazd zorganizowały p. Małgorzata Góral i p. Katarzyna Bednarczyk a p. Beata Oprządek pomagała zgromadzić dodatkowe kostiumy. Dziękujemy realizatorom filmu za gościnność, Zarządowi Powiatu za dofinansowanie kosztów autokaru.