Zespół Szkół Ponadpodstawowych

81. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Pamiętamy…
81. rocznica Zbrodni Katyńskiej
11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

W tym roku obchodzimy 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej i urzędnicy. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia Katyńska jest uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni. W Polsce znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. 10 kwietnia 2010 roku zaplanowano wyjątkowe obchody rocznicy upamiętnienia zbrodni katyńskiej. 70 lat – od jednej z najokrutniejszych zbrodni wymierzonych w polski naród. Delegacja zmierzająca na uroczystości katyńskie reprezentowana była przez polskie władze, Prezydenta RP – prof. Lecha Kaczyńskiego, przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych, różnych instytucji społecznych i kościelnych. W jej skład wchodzili wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych. Wszyscy oni zginęli w katastrofie lotniczej, do której doszło podczas lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem. W tym roku mija 11 lat od tego tragicznego wydarzenia.