Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Wycieczka do Warszawy – „Poznaj Polskę”

Dnia 22-go listopada uczniowie klas I Lom i l Loo, w ramach realizacji projektu „Poznaj Polskę”, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd rozpoczął się od pobytu w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie przekonali się, że obiekt kulturowy jest nie tylko miejscem nauki i poszerzania wiedzy, ale daje też możliwość rekreacji i odpoczynku.
Kolejnym punktem było zwiedzanie najciekawszych zabytków Starego Miasta. Uczniowie mogli poznać historię II wojny światowej i powstania warszawskiego. Pani przewodnik zwróciła również uwagę, że w walkę zaangażowane były dzieci, czego wyrazem jest Pomnik Małego Powstańca. Po wspólnym obiedzie, Traktem Królewskim, uczniowie pojechali do letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Tam w grupach uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. ” Wnętrza pałacu”. Zobaczyli, gdzie przebywał król wraz z małżonką królową Marysieńką, wysłuchali opowieści o życiu władcy i poznali ciekawostki dotyczące obyczajowości dworskiej. Ostatnim miejscem pobytu było Muzeum Narodowe, gdzie również aktywnie uczestniczyli w lekcji ” Muzealne przeboje”. Przewodniczki zaprezentowały perełki sztuki np. obrazy J. Matejki czy J. Mehoffera, zwracając uwagę na symbolikę dzieł. W wolnych chwilach pilot wycieczki opowiadał o możliwościach jakie zapewnia miasto np. wyższych uczelniach, obiektach sportowych czy kulturowych. W drodze powrotnej uczniowie utrwalili zdobyte wiadomości, biorąc udział w konkursie, a trafnie odpowiadający otrzymywali drobne upominki. W radosnej atmosferze, śpiewając karaoke wrócili do domu. Opiekę nad młodzieżą sprawowały wychowawczynie klas I : p. Magdalena Ceglarska -Kowal i p. Joanna Skiba oraz p. Edyta Kozieł i p. Monika Mikłasiewicz.