Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dnia 1 marca 2023 r. klasy mundurowe z II LO w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie uczestniczyły w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Węgrowie i Jednostka Strzelecka „Niezłomni Węgrów” wraz z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.
Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w Bazylice Mniejszej z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych, młodzieży z ZSP w Węgrowie oraz mieszkańców miasta.
Po zakończeniu ceremonii w kościele, w asyście pocztów sztandarowych, uczestnicy przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą ofiary terroru stalinowskiego. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i okolicznościowych wystąpieniach gości przybyłych na tę uroczystość, prowadzący Tomasz Staręga przybliżył zebranym postać kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” – jednego z Żołnierzy Niezłomnych, na którym 19 lutego 1947 r wykonano wyrok śmierci. Po apelu pamięci i hołdzie złożonym zamordowanym, przy dźwiękach werbli, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe obchodzone w Polsce od 2011 r. Jest hołdem dla żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu po II wojnie światowej, hołdem za przelaną krew w obronie Ojczyzny, za życie oddane za wolną Polskę.
Cześć ich pamięci.
Opiekę nad uczniami, w czasie uroczystości, sprawowały p. Edyta Kozieł, p. Magdalena Ceglarska – Kowal, wicedyrektor p. Aneta Rosochacka oraz dyrektor Jacek Nowotniak, nad pocztami sztandarowymi p. Katarzyna Grenda.
Fot. Starostwo Powiatowe w Węgrowie