Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej – 9 września 2023r.

W naszej szkole akcja Narodowego Czytania Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej odbywała się w dniach 11 i 12 września 2023 r. na wybranych lekcjach języka polskiego i w świetlicy szkolnej. Panie polonistki: Magdalena Ceglarska Kowal, Monika Krasnodębska, Emilia Marchela, Joanna Skiba, Aneta Ślązak, Elżbieta Topolińska i Iwona Gołębiewska, a także Monika Mikłasiewicz – pani bibliotekarka – zaprosiły młodzież do poznania fragmentów lektury powieści Elizy Orzeszkowej.
Intencję i sens tej – już po raz dwunasty przeprowadzanej akcji – przedstawił w liście do uczestników Narodowego Czytania Andrzej Duda, Prezydent RP: autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.