Zespół Szkół Ponadpodstawowych

XV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY WĘGRÓW 2019

W dniach 28-29. września 2019 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie na hali sportowej odbył się już po raz piętnasty z rzędu Międzynarodowy Turniej Szachowy w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Sportowego Węgrów 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży oraz współfinansowanego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie i Miasto Węgrów. Partie rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.
Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela, powitał wszystkich zebranych gości, zauważył, iż organizacja festiwalu szachowego stała się tradycją, a samo wydarzenie gromadzi wielu uczestników zarówno z Polski, jak i z zagranicy po czym życzył wszystkim uczestnikom turnieju sukcesów i szczęścia w grze. Następnie głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Jacek Nowotniak, który wyraził zadowolenie, że właśnie w tej placówce już po raz kolejny spotykać się i rywalizować ze sobą mogą szachiści w różnym wieku i z różnych zakątków świata. Krótką pogadankę na temat szkodliwości substancji i środków odurzających wygłosiła Olga Małyska, Kurator Zawodowy Sądu Rejonowego w Węgrowie. Ostrzegała przede wszystkim młodych szachistów przed sięganiem po niedozwolone specyfiki (szczególnie po alkohol), mówiła, jakie mogą być skutki prawne aktów demoralizacji dokonanych przez młodzież oraz popierała swój wywód prawdziwymi przykładami tragicznych spraw, z którymi miała styczność w sądzie. Henryk Giers, Prezes Stwarzyszenia podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie i zabranie głosu, a następnie Wiesław Krzanowski, Sędzia główny, przypomniał o obowiązujących zasadach PZSzach i oficjalnie rozpoczął pierwszą rundę. W otwarciu turnieju uczestniczyła Bożena Gierłowska reprezentująca Akcję Katolicką w Węgrowie – współorganizatora turnieju.
Jak podczas każdego turnieju organizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży także i tym razem w przerwach między rundami do dyspozycji zawodników i ich opiekunów był darmowy bufet przygotowany przez rodziców dzieci należących do Stowarzyszenia. Można było częstować się pysznymi pączkami, słodkimi bułeczkami, domowymi wypiekami, ciastkami, owocami oraz kawą, herbatą czy sokami. Ponadto, w porze obiadowej zapewniono chętnym uczestnikom gorący posiłek, bardzo potrzebny, gdy rozgrywki trwają długimi godzinami.
Na zakończenie turnieju szachiści otrzymali puchary, statuetki, medale oraz dyplomy, a także atrakcyjne nagrody rzeczowe, takie jak różnorodny sprzęt sportowy. Nie mogło zabraknąć również literatury szachowej – książek i czasopism. Nagrody wręczyli Katarzyna Krajewska, Starostwo Powiatowe, Henryk Giers i Wiesław Krzanowski, prezesi Stowarzyszenia. Klasyfikacja zawodników odbyła się w kilku kategoriach: seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi, zawodniczki i najmłodsi zawodnicy. W wyniku eliminacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Seniorzy:
1. Artur Małkowski (SRSDiM)
2. Włodzimierz Gryczka
3. Michał Kosiorek (MUKS Fidei Węgrów)

Juniorzy:
1. Jakub Żurawicki (Węgrów)
2. Wojciech Kakowski (KSz Skoczek Siedlce)
3. Wiktor Kukawski (MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski)

Juniorzy młodsi:
1. Patryk Krawczak (UKS TSz Zieloni Zielonka)
2. Jakub Piskur (Radzyńskie Towarzystwo Szachowe)
3. Przemysław Sekuła (MUKS Fidei Węgrów)

Zawodniczki:
1. Oliwia Zioło (UKS TSz Zieloni Zielonka)
2. Nikola Adamowicz (Radzyńskie Towarzystwo Szachowe)
3. Hanna Nurzyńska (MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski)

Najmłodsi zawodnicy:
Oliwier Wasążnik (SRSDiM) (2012)

Normy na kategorie szachowe spełnili: Aleksander Nakaziuk (II kat.), Jarosław Gago (IV kat.), Maksym Kramar (IV kat.) oraz Zofia Wasążnik (IV kat.).
Tegoroczny turniej szachowy w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Sportowego Węgrów 2019 przebiegał w dobrej, rodzinnej atmosferze i zdecydowanie może zostać uznany za udaną imprezę. Do turnieju zapisało się prawie 60, a ukończyło ponad 40 zawodników z Węgrowa, Siedlec, Radzynia, Międzyrzeca Podlaskiego, Zielonki czy Warszawy; przybyli nań również goście z Ukrainy. Wszyscy zaciekle walczyli o zdobycie jak najwyższych miejsc. Była to kolejna możliwość na skonfrontowanie swoich umiejętności szachowych, jak i na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą przyczyniały się do wzrostu liczby zainteresowanych królewską grą i  stworzą przestrzeń na rozwój, budowanie relacji i dobrą inwestycję w siebie. 

Przygotowała: Marta Jaczewska