Zespół Szkół Ponadpodstawowych

3,2,1-Start, Inwestycja w wiedzę bramą do sukcesu zawodowego – drugi dzień weekendu

Drugi dzień programu edukacyjno – kulturowego zakładał wycieczkę do kompleksu Meteorów, czyli klasztorów wybudowanych na wysokich skałach piaskowca w XIV wieku. Po drodze w góry, odwiedziliśmy również pracownię ikon prawosławnych, w których dowiedzieliśmy się jak pisze się ikony (nie rysuje), a także mieliśmy okazję kupić pamiątki. Wycieczka zrobiła na nas wielkie wrażenie, szczególnie dzięki możliwości podziwiania fantastycznych widoków, a także porównania katolicyzmu do prawosławia.

Z ciekawostek:

  • W sumie wybudowano 24 klasztory, aktualnie tylko w części toczy się wciąż życie monastyczne (monastyr to inaczej klasztor) – dokładnie jest to 6 monastyrów.
  • Konkretne klasztory budowano około 2 do 4 lat – natomiast gromadzenie budulca trwało ponad 30 lat.
  • W 1988 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
  • Aktualnie zamieszkane klasztory to dwa żeńskie oraz cztery męskie.
[Best_Wordpress_Gallery id=”11″ gal_title=”3,2,1-Start, Inwestycja w wiedzę bramą do sukcesu zawodowego weekend 2″]

3,2,1-Start, Inwestycja w wiedzę bramą do sukcesu zawodowego