Zespół Szkół Ponadpodstawowych

„Lekcje z ZUS”

“Lekcje z ZUS” – projekt edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych w ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie
oraz
Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” edycja 2020/2021

W listopadzie i grudniu, klasy Technikum naszej szkoły wzięły udział w projekcie edukacyjnym dla szkół ponadpodstawowych „Lekcje z ZUS”.
Projekt powstał z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Lekcje z ZUS mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, uczyć zasad solidaryzmu międzypokoleniowego oraz dawać praktyczną wiedzę na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i spraw, które będą im towarzyszyły w dorosłym życiu.
W klasach odbyły się lekcje na temat zagadnień związanych z ZUS, po których uczniowie otrzymali materiały. Celem lekcji było uświadomienie uczniów, czym naprawdę jest system ubezpieczeń społecznych, jakie niesie korzyści i jakie obowiązki. Ponadto zdobyta wiedza pozwoli uczniom na podjęcie słusznych decyzji dotyczących przyszłej ścieżki zawodowej. Dla tych, którzy planują założyć własną firmę doskonałym wsparciem była lekcja, z której dowiedzieli się m.in. jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca. Zakończeniem projektu była Olimpiada pod hasłem „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia się podczas próbnej olimpiady. Natomiast I etap szkolny, w którym wzięło udział 5 uczniów z klas Technikum, odbył się 14 grudnia br. Wszyscy uczniowie pisali w formie zdalnej test składający się z 20 pytań, w którym musieli wykazać się ogólną wiedzą na temat ubezpieczeń społecznych. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się drużyna składająca się z trzech uczennic, które uzyskały najwyższą liczbę punktów.
Uczennice: Paulina Dziewulska z klasy 1h, Julia Chudzik z klasy 2 th/tm oraz Agata Dudek z klasy 2ek osiągnęły najlepsze wyniki indywidualne, przechodząc do etapu drugiego. Opiekunem uczennic jest pani Paulina Białek. Lekcje z ZUS z całą pewnością przygotują uczniów do późniejszego kontaktu z ZUS. Dzięki realizacji projektu uczniowie będą wiedzieli, czego mogą oczekiwać od ZUS, jak założyć i rozliczyć działalność. Są to informacje przydatne w dorosłym życiu.
Gratulujemy.