Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Wyjątkowa lekcja historii

9 marca 2023 uczniowie klasy drugiej i czwartej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie mieli możliwość uczestniczenia w patriotycznej, żywej lekcji historii z podporucznik Zofią Wangrat pseudonim „Baśka”, oficerem Wojska Polskiego, łączniczką i sanitariuszką Wojskowej Służby Kobiet.
Wydarzenie rozpoczął Dyrektor Pan Jacek Nowotniak, który przywitał gości: Panią Ewę Besztak – starostę węgrowskiego, Pana Andrzeja Wąsowskiego – porucznika , Pana Artura Salacha – kaprala 53 batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły oraz honorowego gościa Panią Zofię Wangrat.
Pani Zofia Wangrat podzieliła się z uczniami i nauczycielami swoimi wspomnieniami z okresu okupacji. Przedstawiła nam obraz węgrowskiej codzienności w tym trudnym czasie, zapoznała z działalnością łączniczki, którą prowadziła z narażeniem życia. Młodzież w ogromnym skupieniu słuchała opowieści o tajnym nauczaniu, które współorganizował ojciec P. Zofii oraz egzaminie dojrzałości zdawanym w konspiracyjnych warunkach we własnym domu.
Pani Zofia Wangrat 28 lutego 2023 roku obchodziła swoje 99 urodziny. Z tej okazji dyrekcja, nauczyciele i młodzież złożyli szacownej Jubilatce serdeczne życzenia, długich lat życia w zdrowiu i pogodzie ducha. Nie mogło zabraknąć wspólnego odśpiewania 200 lat! Pani Starosta Ewa Besztak również dołączyła się do życzeń przekazując piękny album pamiątkowy. Życzenia wywołały radość i wzruszenie na twarzy Jubilatki.
Na zakończanie Dyrektor Szkoły Jacek Nowotniak korzystając z okazji, że dnia poprzedniego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kobiet złożył życzenia i wręczył kwiaty.
Dziękujemy 53 batalionowi Lekkiej Piechoty z Siedlec za wspaniałą inicjatywę zorganizowania w naszej szkole pięknej lekcji obrazującej młodemu pokoleniu, poświęcenie i oddanie ojczyźnie. I zgodnie z zapowiedzią Dyrektora Pana Jacka Nowotniaka, z całą pewnością to nie ostatnia taka lekcja.
Fot. Kasia Czarnecka