Zespół Szkół Ponadpodstawowych

II Targi Edukacyjne Powiatu Węgrowskiego w ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie

Już po raz drugi w naszej szkole odbyły się Targi Edukacyjne Powiatu Węgrowskiego. Starostwo Powiatowe w Węgrowie zorganizowało wydarzenie, podczas którego szkoły ponadpodstawowe i placówki oświatowe powiatu węgrowskiego zachęcały uczniów ostatnich klas szkół podstawowych do wyboru miejsca, w którym będą kontynuować swoją naukę.
Patronat nad wydarzeniem objęła Senator RP Pani Maria Koc. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, podstawowych, a także przedstawiciele instytucji oraz szkół wspierających lub współpracujących z powiatem węgrowskim.
W wydarzeniu udział wzięła młodzież ze szkół podstawowych z terenu powiatu węgrowskiego wraz z opiekunami, a także Poseł Pan Maciej Górski, Poseł Pan Daniel Milewski, Mazowiecki Wicekurator Oświaty Pani Dorota Skrzypek, Starosta Węgrowski Pani Ewa Besztak, Wicestarosta Pan Marek Renik, Radni Powiatu Węgrowskiego na czele z Przewodniczącym Rady Panem Leszkiem Redoszem, przedstawiciele lokalnych samorządów, w tym Burmistrz Łochowa – Pan Robert Gołaszewski i z-ca Burmistrza Węgrowa Pani Halina Ulińska, oraz Komendant Powiatowy Policji insp. Pan Zbigniew Zięcina.
Swoją bogatą ofertę edukacyjną zaprezentowała również nasza szkoła – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Podczas Targów nasi uczniowie prezentowali możliwości zawodowe na stoiskach dotyczących m.in. kształcenia zawodowego w Technikum i Branżowej Szkole I Stopnia w Węgrowie oraz kształcenia ogólnego w II Liceum Ogólnokształcącym w klasie o profilu mundurowym – Oddziale Przygotowania Wojskowego oraz w profilu ogólnym.
Nasze stoisko informacyjne prezentowało m.in. roboty z klocków LEGO – zbudowane i zaprogramowane przez uczniów technikum informatycznego. Uczestnicy Targów mieli możliwość obejrzeć proces tworzenia modeli w drukarce 3D. Do dyspozycji zwiedzających na stoisku naszej szkoły udostępniono przekroje automatycznej skrzyni biegów, robota do lutowania elementów elektronicznych oraz części i elementy wytwarzanych w Warsztatach ZSP. Uczennice technikum handlowego i ekonomicznego zaprezentowały obsługę programów oraz obsługę kas fiskalnych. Mundur jest znakiem przynależności ucznia do klasy o profilu mundurowym. Zainteresowani uczniowie, którzy wiążą swoją przyszłość z wojskiem mogli po raz pierwszy założyć na siebie mundur.
Uczniowie szkół podstawowych oraz inni zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzanie Warsztatów Szkolnych, mogli zobaczyć działy, na których odbywa się nauka zawodu: Technika mechanika, Technika elektryka, Ślusarza, Elektryka, Mechanika pojazdów samochodowych. Dla zwiedzających została udostępniona nowoczesna pracownia obrabiarek laserowych CNC. Dodatkowo uczniowie szkół podstawowych mogli wypróbować swoje umiejętności strzeleckie w nowo otwartej strzelnicy wirtualnej. Strzelnica umożliwia prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla 4 strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej – karabinków lub pistoletów oraz różnych scenariuszy treningowych.
Na placu Warsztatów Szkolnych odbyła się wystawa sprzętu rolniczego „mini AGRO SHOW”, gdzie prezentowano nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze, będące własnością rodziców uczniów technikum agrobiznesu naszej szkoły. Dużą uwagę skupił pokaz fittingu przeprowadzony przez ucznia agrobiznesu. Fitting to czynności i zabiegi wykonywane przez fitterów, czyli osoby specjalizujące się w pielęgnacji zwięrząt przed wystawą.
W trakcie tegorocznych Targów zaprezentowali się również uczniowie naszej szkoły utalentowani wokalnie, którzy umilili muzycznie czas zwiedzania punktów informacyjnych. Pokaz musztry wojskowej w wykonaniu klasy pierwszej mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego wzbudził ogromne emocje wśród uczestników targów.
Nasze stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół podstawowych i ich nauczycieli. Przygotowany przez naszą szkołę punkt informacyjno-promocyjny był gwarancją możliwości zapoznania się z ofertą szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego. Bezpośredni kontakt, uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania, mamy nadzieję, pozwoliły rozwiązać ewentualne wątpliwości związane z wyborem dalszej ścieżki kształcenia.
Dziękujemy, że byliście z nami.
Wybierzcie naszą szkołę podczas procesu rekrutacji i zapraszamy do nas już we wrześniu!