Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Uroczystość ukończenia szkoły

„To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku!”


Słowa, wypowiedziane lata temu przez Winstona Churchilla, towarzyszyły w piątek, 28 kwietnia 2023 r. tegorocznym absolwentom II Liceum Ogólnokształcącego i Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, którzy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły finalizujące 4-letnią pracę.
Uroczystość otworzył Dyrektor, Pan Jacek Nowotniak, witając zaproszonych gości, grono pedagogiczne i absolwentów szkoły. Pan Dyrektor odczytał list od Senator RP Pani Marii Koc, skierowany do Maturzystów. O głos zostali poproszeni następujący goście: Poseł na Sejm RP – pan Maciej Górski, Starosta Węgrowski – pani Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu oraz nauczyciel ZSP – pan Leszek Redosz.
Na tegorocznej uroczystości ukończenia szkoły gościliśmy również: Komendanta PSP w Węgrowie mł. bryg. – Pana Mateusza Bieniaka , Komendanta KPP inspektora – Pana Zbigniewa Zięcinę, Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach – podpułkownika Cezarego Bujaka, księdza Przemysława Łozę. Dowódcę 53 Batalionu Lekkej Piechoty w Siedlcach – majora Pawła Kraczkowskiego reprezentował porucznik Pan Andrzej Wąsowski, natomiast w imieniu Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji przybyła na uroczystość porucznik Pani Marzena Rudnicka.
Starosta Węgrowski, Pani Ewa Besztak, wręczyła Stypendia dla najlepszych absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum, a także listy gratulacyjne i nagrody książkowe.
Nagrody, Wyróżnienia, Certyfikaty i Dyplomy wręczone zostały przez Dyrektora Szkoły, pana Jacka Nowotniaka, wraz z wicedyrektorami i wychowawcami klas. Wśród wyróżnionych nie zabrakło tych, którzy reprezentowali szkołę w dziedzinie sportu, aktywnie działali na rzecz Szkoły, lokalnego środowiska oraz wspierali różnorodne inicjatywy.
Tegorocznych absolwentów pożegnał Dyrektor Szkoły pan Jacek Nowotniak, zwracając uwagę na wiele wyzwań, z jakimi musieli się zmierzyć młodzi ludzie w czasie edukacji. Składając gratuluje Absolwentom ukończenia szkoły życzył sukcesów osobistych i najlepszych wyników na maturze. Podziękował wychowawcom i nauczycielom za pracę i trud włożony w czteroletnią naukę abiturientów.
Na zakończenie odbył się występ zespołu wokalno-muzycznego w wykonaniu uczniów, który spotkał się z zachwytem i aplauzem. Wiersz „Nic dwa razy” W. Szymborskiej w wykonaniu Martyny zwrócił uwagę, że towarzyszy nam przemijanie i niczego nie można przeżyć dwa razy.
Wszystkim Maturzystom gratulujemy ukończenia szkoły i życzymy sukcesów na egzaminie maturalnym, który rozpoczyna się już w najbliższy czwartek ! Pierwszego dnia na uczniów czeka egzamin z języka polskiego. Drugiego Absolwenci będą musieli zmierzyć się z językiem angielskim, a w poniedziałek czekają zmagania z matematyką.
Drodzy Absolwenci, za Wami cztery lata nauki w liceum i technikum. Bez wątpienia ten czas to dla Was bagaż doświadczeń, emocji, przeżyć, mamy nadzieję, że także wiedzy. Przed Wami wiele niewiadomych, ale i możliwości. Za chwilę dokonacie poważnych, dorosłych wyborów. Podążycie własną drogą. Chcemy, żebyście wiedzieli, że patrząc na Was rozpiera nas prawdziwa duma. Ta duma miesza się także ze wzruszeniem, bo przecież cztery lata temu przekraczaliście progi tej szkoły pełni obaw czy sobie poradzicie, czy spotkacie przyjaciół. Szybko minął ten czas. Poradziliście sobie świetnie, dobrze czujecie się w swoim towarzystwie, macie poczucie humoru, ale też potraficie zmobilizować się do pracy. Życzymy Wam młodzieńczej pasji poznawania świata, uczcie się wciąż, by podejmować tylko dobre decyzje. Życzymy Wam, żeby lęk Was nie ograniczał. Bądźcie odważni, wierzcie w siebie, nie bójcie się marzeń. Wszystkiego najlepszego !!!
Serdeczne podziękowania dla p. Magdaleny Ceglarskiej Kowal oraz p. Moniki Krasnodębskiej za przygotowanie montażu słowno – muzycznego. Za piękne dekoracje dziękujemy p. Edycie Kozieł. Składamy również podziękowania dla naszej młodzieży za włożony trud i zaangażowanie w wykonanie części artystycznej naszej uroczystości. Opiekunem pocztu sztandarowego była p. Katarzyna Grenda. Nagłośnienie przygotował Marian Paczóski.
Fot. Kasia Czarnecka