Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Dzień 10 i 11

08.11 – 09.11.2023 (dzień 10 + dzień 11)
Przed nami ostatnie dni praktyk zawodowych. Sami nie wiemy kiedy to zleciało. Przez kolejne dni technicy informatyki tworzyli skrypty logowania na serwer internetowy m.in. za pomocą funkcji autoryzacji HTTP. Przy swojej pracy wykorzystywali sesje i ciasteczka. Kontrolowali przesyłane dane i stosowali zabezpieczenia w skryptach PHP. Szyfrowali dane, funkcje jednokierunkowe, zabezpieczali je przed atakami typu „brute force”, stosowali zabezpieczenia typu „salting”, również zabezpieczając je przed atakami XSS (Cross Site Scripting).
Zostali wprowadzeni do internetowej bazy danych MySQL. Stosowali narzędzia PhpMyAdmin oraz tworzyli zapytania w języku SQL. Projektowali i tworzyli internetową bazę danych. Tworzyli skrypt PHP umożliwiający zarządzanie danymi w utworzonej bazie danych – wyświetlanie, dodawanie, usuwanie, edycja danych.
Pomiędzy zajęciami udaliśmy się do Platamonas, miejscowości słynącej z przepięknej promenady oraz portu. Platamonas znane jest również ze wzniesionego przez krzyżowców średniowiecznego zamku, który także mieliśmy okazję zwiedzić.
Po południu czas spędziliśmy na zwiedzaniu górskiej miejscowości Palios Panteleimonas, określanej jako miasteczko zaklęte w kamieniu. Wąskie, brukowane uliczki, kamienne domki, to cały urok tego miejsca. W Paleos Panteleimonas nie ma wyznaczonego szlaku. Błądząc po brukowanych kamieniem uliczkach dotrzemy do serca wioski. Wokół ryneczku umiejscowione są sklepiki, w których można zakupić pamiątki. Poczynając od buteleczki tsipuro, poprzez marynowaną fetę, aż do ręcznie wyrabianych, pięknie zdobionych glinianych naczyń. Z powodu położenia wioski mieszkańcy często byli zdani tylko na to, co sami wyprodukują.
Nauka poprzez zabawę, tak najbardziej lubimy zdobywać nowe umiejętności zawodowe. Każdego dnia uczymy się od najlepszych i idzie nam coraz lepiej.

Projekt nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000055875, realizowany przez ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, finansowany ze środków Unii Europejskiej.