Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Erasmus 8.04 – 9.04.2024 poniedziałek – wtorek


Yasas Kochani,
I tak oto nasza przygoda z Grecją właśnie się rozpoczyna. Szczęśliwi dojechaliśmy do hotelu Golden Sun zlokalizowanego na Riwierze Olimpijskiej, gdzie przywitała nas świetna pogoda i piękne błękitne morze Egejskie. Po obiedzie i odpoczynku, popołudniową porą uczestniczyliśmy w spotkaniu informacyjnym na którym zapoznaliśmy się z zasadami panującymi na terenie hotelu oraz tymi związanymi z realizacją praktyk zawodowych. Poznaliśmy opiekunów oraz mentorów, którzy będą nas wspierać podczas naszej mobilności zagranicznej Uczestniczyliśmy także w szkoleniu BHP oraz spotkaniu stanowiskowym. Przed nami wielka grecka przygoda i niezapomniane wrażenia, a przede wszystkim niepowtarzalna okazja i możliwość zdobycia praktycznej wiedzy w naszych specjalizacjach zawodowych – technika ekonomisty i technika informatyki oraz technika pojazdów samochodowych.
Drugiego dnia wszyscy ochoczo zakasali rękawy i zabrali się do pierwszy prac.
Technik ekonomista mierzył się z wyzwaniami z zakresu danych, analiz i rozliczeń. zajmowali się bezpośrednim zastosowaniem programów służących do obliczania podstawowych funkcji kalkulacyjnych. Dzięki obszernej wiedzy i doświadczeniu opiekuna praktyk, szybko zdobyli cenne informacje o funkcjach statystycznych, matematycznych i logicznych wykorzystywanych m.in. w programie MS Excel. Analiza danych w arkuszu kalkulacyjnym to dla nich już pestka.
Technik informatyk rozpoczął swoją pracę od skonfigurowania sprzętu komputerowego, na którym będzie wykonywać powierzone zadania w kolejnych dniach praktyk zawodowych. W ramach tych prac zajął się także montażem elementów i podzespołów, zgodnie z instrukcjami i schematami konstrukcyjnymi. Przy okazji mogli w praktyce poprawić swoje umiejętności korzystania z dokumentacji technicznej.
Technik pojazdów samochodowych rozpoczął swoją prace w warsztacie samochodowym. Zanim jednak przystąpił do działania, każdą awarię czy usterkę samochodu musiał zdiagnozować, aby ustalić przyczynę awarii. Dzięki temu mógł po konsultacji z doświadczonymi pracownikami warsztatu, określić metodę naprawy auta. Dobrze postawiona diagnoza, to już połowa sukcesu do skutecznej naprawy.
To dopiero drugi dzień praktyk, a już tyle się dziś działo. Jesteśmy ciekawi, co przyniosą nam kolejne dni. Trzymajcie za nas kciuki