Zespół Szkół Ponadpodstawowych

… w drogę …

Już dziś, 27 października, o godzinie 5.50 pierwsza grupa 22 uczennic i uczniów naszego technikum – 12 z klas: drugiej, trzeciej i czwartej kształcących się w zawodzie technik ekonomista i 10 z klas: drugiej i trzeciej kształcących się w zawodzie technik informatyk wyjechało pod opieką doświadczonych wychowawców na dwutygodniowe staże do Grecji. Będą tam zdobywać praktyczne umiejętności, a w czasie wolnym poznawać Grecję. Przed wyjazdem autokar został sprawdzony pod kątem sprawności, prawidłowości dokumentacji oraz kondycji kierowców przez policjantów węgrowskiej Policji. Młodzież pożegnana przez rodziców, pełna pozytywnych emocji i dobrej energii ruszyła w podróż gotowa na nowe wyzwania.
Nasi uczniowie będą mogli aktywnie uczestniczyć w europejskim rynku pracy, będą mieli możliwość zdobycia dużego doświadczenia, które z pewnością zaprocentuje w ich późniejszej karierze zawodowej. Rosnące wymagania rynku pracy i postępująca globalizacja wymaga od pracowników dużej mobilności i ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Odbyte zagraniczne staże i praktyki przez uczniów potwierdzone zostaną certyfikatami Europass-Mobilność, dzięki którym nabyte przez nich umiejętności i kwalifikacje zawodowe uznawane będą przez europejskich pracodawców.
Udział w projekcie to nie tylko praktyka zawodowa – program pobytu obejmuje również poznanie kultury, walorów turystycznych, zwyczajów, tradycji i zachowań mieszkańców tego niezwykle urokliwego regionu. Program kulturowy realizowany będzie w weekend oraz po godzinach praktyk. Zaplanowane dla młodzieży wycieczki do większych ośrodków miejskich Grecji, zwiedzanie Klasztorów Meteory, w przypadku dobrej pogody rejs statkiem na wyspę Skiatos, gdzie kręcone były zdjęcia do filmu „Mamma Mia” zapewne uatrakcyjnią pobyt. Po godzinach praktyk ich uczestnicy będą mieli zapewnioną animację czasu wolnego, gry i zabawy integracyjne, wieczory z kulturą i kuchnią grecką, oraz dyskoteki.
Mamy nadzieję, że pobyt na praktykach w Grecji pozostawi w pamięci uczniów niezwykłe wspomnienia. Swoje pierwsze wrażenia z podróży młodzież przekazała w prezentowanych fotografiach. Pobyt na praktykach w Grecji będzie zapewne dla uczniów szansą do poznawania własnych możliwości i przełamania wszelkich barier, okazją do poznania ludzi, ich zwyczajów i tradycji, warunków pracy i życia w Grecji.
Nasi uczniowie są młodymi, wyjątkowymi ludźmi o licznych zainteresowaniach i pasjach. Wszystkie te działania służą rozwojowi uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie