Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Pozdrowienia ze słonecznej Grecji…

Najważniejsze są oczywiście praktyki zawodowe, których zakres dostosowano do zawodów, w jakich kształcą się nasi uczniowie, ale dodatkową atrakcją pobytu w Grecji jest program kulturowy, w ramach którego ostatnio nasi uczniowie m. in. zwiedzali Stary Pantelejmon i Kompleks skalno-klasztorny Meteory. Stary Pandelejmon to wioska położona wysoko w Górach Pirejskich. Miejscowość, ulokowana na stokach masywu Olimpu, jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Zachwyt wzbudzają tradycyjne greckie domki, pobudowane bardzo gęsto oraz wąskie uliczki wciskające się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona.
Młodzież podziwiała Meteory, piękne góry, na których znajdują się monastyry z XIV wieku. Meteory to drugie po Świętej Górze Athos najważniejsze centrum prawosławnego monastycyzmu w Grecji oraz zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Meteory nazywane były Skalnym Lasem lub Skalnym Miastem. W XIV wieku święty Anastazy, założyciel pierwszego monastyru, nazwał je meteora, czyli „zawieszone w powietrzu”. Skały powstały na skutek naniesienia przez wody rzeki, wpadającej do jeziora, materiału przez nią transportowanego: piasków, żwirów i kamieni. Niesiony materiał osadzał się w miejscu ujścia rzeki do jeziora i nawarstwiał się. Na skutek procesów geologicznych i powstałego pęknięcia w masywie Olimpu, wody z jeziora znalazły ujście i odpłynęły do morza. W odcinku ujściowym rzeki pozostał gigantycznych rozmiarów materiał osadowy. Na skutek procesów wietrzenia i działalności erozyjnej wody, materiał rozpadał się na mniejsze formy o niezwykłych kształtach. Na skalnych ostańcach zaczęły powstawać klasztory. W czasach największej świetności, czyli w XV i XVI wieku funkcjonowały 24 monastyry. W XVIII wieku klasztory zaczęły wyludniać się i popadać w ruinę. Obecnie do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie sześć.
To oczywiście nie koniec pobytu w tym urokliwym miejscu. Uczniowie mają zaplanowane jeszcze wiele atrakcji na przyszły tydzień.
Przesyłamy pozdrowienia od wszystkich uczestników wyjazdu i zapraszamy do obejrzenia zdjęć przesłanych z pięknej i ciepłej Grecji.
A obecnie druga grupa uczniów przygotowuje się właśnie do wspaniałej wyprawy….wyjeżdżają już za chwilę… 6 czerwca ….

[Best_Wordpress_Gallery id=”46″ gal_title=”Pozdrowienia ze słonecznej Grecji”]