Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania wolności i suwerenności przez państwo polskie w 1918 r.
Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Data ta upamiętniała dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Także 11 listopada we francuskim Compiegne podpisano zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej. W 1945 roku władze komunistyczne zlikwidowały Święto Niepodległości. Ustawą z 15 lutego 1989 r. przywrócono do kalendarza świąt państwowych 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.
Obchodząc święto niepodległości pamiętajmy o tych, którzy kiedyś zachowali wiarę w odrodzenie państwa polskiego.
Za wolność walczyli i umierali…
Cześć i chwała bohaterom!

Nie noszą lampasów lecz szary ich strój,
Nie noszą ni srebra, ni złota,
Lecz w pierwszym szeregu podąża na bój,
Piechota, ta szara piechota…

Maszerują strzelcy, maszerują,
Karabiny błyszczą, szary strój,
A przed nimi drzewce salutują,
Bo za naszą Polskę idą w bój […]