Zespół Szkół Ponadpodstawowych

XV Festiwal filmów rosyjskich

23 listopada grupa 44 uczniów naszej szkoły po raz czwarty wzięła udział w Festiwalu Filmów Rosyjskich w Warszawie. Festiwal wystartował już po raz piętnasty. Oprócz filmów towarzyszy mu mnóstwo innych wydarzeń m.in. prelekcje, warsztaty, maratony filmowe, czy zwiedzanie miasta z przewodnikiem.
My w tym roku obejrzeliśmy tradycyjnie jeden film. Był to obraz Aleksieja Telnowa pt. „Klucz czasu”. Reżyser zabrał nas w podróż do Petersburga i opowiedział historię Ksjuszy adoptowanej przez młode małżeństwo. Przybrany tata dziewczynki jest pisarzem, który podczas tworzenia swojej książki przypadkiem wprowadza i przenosi córkę w mroczną część Petersburga, w którym zatrzymał się czas. Ksjusza ma do wypełnienia misję …. . „Klucz czasu” to film z gatunku fantasy. Jego niezaprzeczalnym atutem są wspaniale pokazane zabytki i ciekawe miejsca Sankt Petersburga.
Po filmie udaliśmy się na zwiedzanie Prawosławnej Katedry Metropolitalnej św. Marii Magdaleny. Jest to największa cerkiew w Warszawie i osiemnasta pod względem wielkości cerkiew na świecie. Na miejscu mieliśmy okazję obejrzeć pięknie zdobioną cerkiew dolną użytkowaną w dni powszednie oraz górną właściwą cerkiew, w której są odprawiane nabożeństwa w niedziele i święta. O różnicach i podobieństwach pomiędzy religią prawosławną i religią katolicką opowiedział nam jeden z posługujących w świątyni księży.
Opiekunami wycieczki były Panie: Jolanta Gołoś, Joanna Kołak, Edyta Kozieł i Judyta Skwierczyńska.