Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Uroczysta sesja Rady Powiatu Węgrowskiego

19 stycznia 2023 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Węgrowskiego poświęcona upamiętnieniu bohaterskiej walki powstańców styczniowych, rozpoczynająca obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W sesji uczestniczył Jacek Nowotniak – Dyrektor Szkoły wraz z przedstawicielami samorządu uczniowskiego, reprezentantami uczniów z klas mundurowych oraz grupy rekonstrukcyjnej Kosynierzy. Opiekę nad młodzieżą sprawowała Wicedyrektor Aneta Rosochacka.
Na sesji Rady Powiatu wręczono odznaczenia nadane przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Jana Józefa Kasprzyka, który uhonorował medalem Pro Bono Poloniae kombatantów z terenu powiatu węgrowskiego. Medale otrzymali: ppor. Zofia Wangrat i Pan Kazimierz Dobrenko. Odznaczony już wcześniej medalem major Bogdan Ilczuk, otrzymał specjalny dyplom z podziękowaniami.
Pan Roman Postek wygłosił prelekcję dotyczącą śladów powstania styczniowego jakie zachowały się na terenie powiatu węgrowskiego. Zaprezentował również stworzoną przez siebie mapę miejsc, gdzie odbywały się potyczki powstańcze.
Podczas uroczystości Dyrektor Jacek Nowotniak odebrał z rąk Pani Ewy Waszkiewicz – Dyrektora Oddziału Okręgowego w Warszawie Narodowego Banku Polskiego dla młodzieży szkolnej biorącej aktywny udział w tworzeniu grup rekonstrukcyjnych srebrną monetę wyemitowaną z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Monetę otrzymały osoby od wielu lat kultywujące pamięć o Powstaniu Styczniowym a także te, które zaangażowały się w organizację wydarzeń upamiętniających 160. rocznicę powstania.
W trakcie sesji zaprezentowano okolicznościową kartę pocztową pn. „160. rocznica bitwy pod Węgrowem”, którą wyemitowała Poczta Polska. W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym umieszczono zdjęcie mogiły Powstańców Styczniowych, poległych w bitwie pod Węgrowem. Po lewej stronie widoczna jest akwarela Maksymiliana Oborskiego „Janko Sokół”. W części ilustracyjnej kartki przedstawiono anonimową litografię wiedeńską „Bitwa pod Węgrowem”.
Uczestniczący sesji otrzymali wydrukowane egzemplarze „Kalendarza wydarzeń obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego” w którym znajduje się informacja o zaplanowanych blisko 50-ciu wydarzeniach, wśród których znalazły się m.in: uroczystości patriotyczne, konferencje, konkursy czy rekonstrukcje historyczne.
Rada Powiatu Węgrowskiego Uchwałą ustanowiła rok 2023 rokiem upamiętnienia 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Fot. Starostwo Powiatowe w Węgrowie