Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Uroczyste obchody upamiętniające 160 ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

20 stycznia 2023r. SOSW i szkoły partnerskie w projekcie „Pilotażowe wdrożenie modelu SCWEW” włączyły się w uroczyste obchody upamiętniające 160 ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

2023 – szczególny rok, ustanowiony przez Radę Powiatu Węgrowskiego rokiem pamięci, obfituje w wiele ważnych wydarzeń historycznych, które odbędą się na terenie całego powiatu. Samorząd Szkolny wraz z Pocztem Sztandarowym udali się pod pomnik Józefa Berlińskiego i nieznanych powstańców, by upamiętnić bohaterów największego zrywu niepodległościowego. W uroczystościach pod pomnikiem wzięli również udział: dyrektor SOSW Hanna Kasperowicz, wicedyrektor Agnieszka Wiśniewska, nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kochanowskiego w Węgrowie Małgorzata Góral oraz przedstawiciele młodzieży z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie i I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Podczas krótkiego apelu, przypomniano o jednym z bohaterów powstania – Józefie Berlińskim – cieśli z Kosowa Lackiego, który został powieszony przez Rosjan 20 marca 1864 roku w Węgrowie, a także o niezłomnej wierze i ogromnym męstwie wszystkich powstańców, biorących udział w bitwie pod Węgrowem. Przeczytany też został wiersz Marii Konopnickiej pt. „Polskie Termopile”, w którym to autorka dokonuje porównania polskich kosynierów do heroicznych walk starożytnych Spartan. Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów krótką modlitwę w intencji poległych odmówił proboszcz parafii św. Ojca Pio w Węgrowie ks. Andrzej Falkowski.