Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Targi Edukacyjne „Kochanowskiego”

W piątek 21.04.2023 r. w naszej szkole odbył się wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli i gości. Targi edukacyjne ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie to wspaniała okazja dla ósmoklasistów ze szkół podstawowych w regionie, aby zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną i poznać bazę szkolną.
To właśnie tego dnia do naszej szkoły zawitało około 300 osób, które w towarzystwie uczniów, pełniących rolę przewodników po szkole, zwiedzały poszczególne sale lekcyjne i zapoznawały się
z bogatą ofertą edukacyjną.
W hali sportowej szkoły, gdzie odbywały się główne wydarzenia Targów, uczestników powitał Dyrektor Szkoły, Pan Jacek Nowotniak, zachęcając przybyłych do odwiedzenia wszystkich przygotowanych stoisk prezentujących ofertę edukacyjną na rok szkolny 2023/2024 oraz do podjęcia decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego. Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego, Pan Marek Renik życzył uczniom szkół podstawowych aby uzyskali jak najwięcej informacji, które pomogą im wybrać szkołę ponadpodstawową.
Podczas Targów ZSP nasi uczniowie prezentowali możliwości zawodowe na stoiskach dotyczących m.in. kształcenia zawodowego w Technikum i Branżowej Szkole I Stopnia w Węgrowie oraz kształcenia ogólnego w II Liceum Ogólnokształcącym w klasie o profilu wojskowym – Oddziale Przygotowania Wojskowego. Specjalnie przygotowane stoiska prezentujące kierunki, w jakich kształcimy w szkole, oraz stoiska „Przyrodnicze”, „Erasmus”, “Pomocy psychologiczno-pedagogicznej”, „Samorządu Uczniowskiego” i „Internatu” przyciągnęły uwagę gości.
Nasze stoiska prezentowały m.in. roboty z klocków LEGO – zbudowane i zaprogramowane przez uczniów technikum informatycznego. Uczestnicy Targów mieli możliwość obejrzeć proces tworzenia modeli w drukarce 3D. Do dyspozycji zwiedzających na stoisku naszej szkoły udostępniono przekroje automatycznej skrzyni biegów oraz części i elementy wytwarzanych w Warsztatach ZSP. Uczennice technikum handlowego i ekonomicznego zaprezentowały obsługę programów oraz obsługę kas fiskalnych. Nie zabrakło także stoisk przedmiotów ogólnokształcących, przygotowanych przez uczniów szkoły. Każdy mógł zmierzyć się z zagadkami fizycznymi, poznać tajniki biologii czy wykonać doświadczenia chemiczne. Podczas zwiedzania, ósmoklasiści mieli możliwość zadawania pytań dotyczących funkcjonowania szkoły, praktyk zawodowych i przebiegu edukacji. Wszyscy goście mogli poczuć przyjazną atmosferę panującą w naszej szkole oraz zobaczyć w jakich warunkach i pod czyim okiem będą się uczyć, jeśli wybiorą „Kochanowskiego”.
Mundur jest znakiem przynależności ucznia do klasy o profilu wojskowym. Zainteresowani uczniowie, mogli założyć na siebie mundur. Dodatkowo uczniowie szkół podstawowych mogli wypróbować swoje umiejętności strzeleckie w nowo otwartej strzelnicy wirtualnej. Strzelnica umożliwia prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla 4 strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej – karabinków lub pistoletów oraz różnych scenariuszy treningowych.
Uczniowie szkół podstawowych oraz inni zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzanie Warsztatów Szkolnych, mogli zobaczyć działy, na których odbywa się nauka zawodu: Technika mechanika, Technika elektryka, Ślusarza, Elektryka, Mechanika pojazdów samochodowych. Dla zwiedzających została udostępniona nowoczesna pracownia obrabiarek laserowych CNC.
Na placu Warsztatów Szkolnych odbyła się wystawa sprzętu rolniczego, gdzie prezentowano nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze oraz sprzęt specjalistyczny.
Ósmoklasiści uczestniczyli w lekcjach otwartych przedmiotów zawodowych w technikum ekonomicznym, handlowym i informatycznym.
W trakcie tegorocznych Targów zaprezentowali się również uczniowie naszej szkoły utalentowani wokalnie, którzy umilili muzycznie czas zwiedzania punktów informacyjnych. Pokaz musztry wojskowej w wykonaniu klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego wzbudził ogromne emocje wśród uczestników targów.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Pracodawców i Instytucji współpracujących z naszą szkołą. Młodzież miała możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy w branżach reprezentowanych przez poszczególne firmy i instytucje.
Niezapomniany dzień zakończył się zadowoleniem i uśmiechami na twarzach naszych gości, którzy wychodzili z naszej szkoły z pozytywnymi wrażeniami i motywacją do podjęcia decyzji o wyborze naszych szkół, jako miejsca swojej edukacji. Mamy nadzieję, że już niebawem spotkamy się ponownie i będziemy mogli pomóc w realizacji marzeń i celów edukacyjnych naszych przyszłych uczniów!
Zabawa podczas wydarzenia była znakomita przede wszystkim dzięki kreatywności naszych uczniów. W zasadzie każdy z oddziałów zaangażował się mocno w to, by stworzyć wspaniałą atmosferę podczas tego wyjątkowego dnia.
Dziękujemy również wszystkim nauczycielom i pracownikom, którzy włożyli dużo wysiłku
w przygotowanie Targów Edukacyjnych w Kochanowskim.
Mieliśmy przyjemność gościć również „młodzież przedszkolną”, mamy nadzieję, że w przyszłości wybiorą naukę w naszej szkole 😉.
Jak zaprezentował się „Kochanowski”? Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia. A tych, których nie było tego dnia z nami zapraszamy w innym terminie, z przyjemnością udzielimy wyczerpujących informacji.
Fot. Kasia Czarnecka